Uczennice zgorzeleckiej piątki na Mistrzostwach Europy

Joanna i Hanna Pietryk zakwalifikowały się do mistrzostw Starego Kontynentu. Mistrzostwa odbyły się w dniach 19-30 sierpnia w stolicy Łotwy Rydze. Przez dziesięć dni młode zawodniczki rywalizowały z najlepszymi szachistkami o prymat w tej królewskiej grze.
Joanna i Hanna Pietryk na Mistrzostwach Europy w szachach (fot.: UM Zgorzelec)

Hanna Pietryk wystartowała w kategorii G-8. Czwarta szachistka Mistrzostw Polski w szachach szybkich miała do rozegrania 9 rund na dystansie 90 minut, plus 30 minut po 40 posunięciu. Młoda zawodniczka na dziewięć rozegranych partii zdobyła 4,5 pkt (4 zwycięstwa, 1 remis, 4 porażki). W klasyfikacji generalnej zajęła 29. miejsce. Joanna wystartowała w kategorii dziesięciolatków. Podobnie jak siostra uzyskała 4,5 pkt (4 zwycięstwa, 1 remis, 4 porażki). Dwukrotna wicemistrzyni Polski sklasyfikowana została na 33. miejscu.

W mistrzostwach Europy wzięło udział 1097 uczestników z 44 państw. Doświadczenie, jakie zdobyły młode szachistki na pewno zaowocuje w przyszłości. Współzawodnictwo w klasyfikacji medalowej wygrała Rosja - 7 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe krążki. Na drugim miejscu był Azerbejdżan – 2 złote medale, a trzecie miejsce przypadło Białorusi - 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe medale. W Rosji, Armenii, Azerbejdżanie i Hiszpanii szachy są obowiązkowym przedmiotem w edukacji wczesnoszkolnej. W naszym mieście coś się ruszyło w tej materii i niedługo przyjdą tego pozytywne efekty.

Zawodniczki wraz z rodzicami oraz dyrekcja szkoły pragną podziękować władzom miasta, za pomoc w możliwości wyjazdu na Mistrzostwa Europy.